Wymioty u psa – co robić?

Wymioty u psa zawsze niepokoją opiekuna. Nie wszystkie są powodem do zmartwienia, choć powtarzające się epizody powinny zdecydowanie budzić naszą czujność. Sprawdź, kiedy udać się do lekarza i jak leczyć wymioty.

Rodzaje wymiotów u psa

Aby odpowiednio postępować w razie wymiotów, warto wiedzieć, z czego mogą one wynikać.

Pies wymiotuje pianą

Często zdarza się, że w wymiocinach jest odrobina piany. Zwykle jest to spieniona wskutek odruchu wymiotnego ślina lub płyn, np. woda. Samo w sobie nie jest to niepokojące. Jeżeli jednak sytuacja się powtarza albo piany jest bardzo dużo, może to być oznaka nagłego zagrożenia życia, na przykład zatrucia.

Wymioty śliną u psa

Pies może wymiotować śliną z kilku powodów. Oto niektóre z nich:

  • choroba lokomocyjna – jeśli pies wymiotuje śliną podczas podróży,
  • zapalenie gardła – często wymiotom śliną towarzyszy kaszel lub spadek apetytu,
  • ciało obce – jeśli utkwi w jamie ustnej lub gardle, może powodować nadmierne ślinienie,
  • choroby układu pokarmowego – zwłaszcza refluks i zgaga powodują tego rodzaju objaw.

Jeśli pies wymiotuje śliną z żółcią, zwykle oznacza to pusty żołądek i tzw. wymioty głodowe. Jeśli w ślinie jest trawa, warto zabronić pupilowi ją jeść na spacerach.

Pies zwraca karmą

Pies, który wymiotuje karmą, często jest zwyczajnie przejedzony. To też typowe zachowanie dla czworonogów, które jedzą bardzo szybko. W takiej sytuacji łykają dużo powietrza, a po jakimś czasie wymiotują jedzeniem. Jeśli jednak pies zwrócił karmę lub wodę od razu po posiłku, powinno to wzbudzić nasze zaniepokojenie – jeżeli dołączą do tego dodatkowe objawy, np. tkliwość brzucha, zwiększenie jego obwodu, musimy natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Z kolei, gdy wymioty po posiłku nawracają, przyczyną może być nietolerancja pokarmowa.

Wymioty krwią u psa

Wymioty zawierające krew mogą być jasnoczerwone lub brunatne. Jasne zabarwienie świadczy o obecności krwi nieprzetrawionej, a więc z górnej części układu pokarmowego. To może oznaczać, że psu coś utkwiło np. w przełyku. Z kolei wymioty brunatne mogą oznaczać obecność przetrawionej krwi i być sygnałem niedrożności jelit albo poważnej choroby wirusowej, np. parwowirozy. W takiej sytuacji życie psa jest zagrożone.

Odruch wymiotny u psa

Odruch wymiotny u psa, podobnie jak człowieka, to efekt działania tłoczni brzusznej. Sam w sobie nie jest niepokojący, bo oznacza, że organizm broni się przed zagrożeniem – może nim być wszystko, od zbyt szybko zjedzonej karmy po faktyczną truciznę. Prócz charakterystycznego tłoczenia treści z żołądka, pies z odruchem wymiotnym może:

  • wylizywać powierzchnie i siebie,
  • dyszeć,
  • ślinić się,
  • przełykać gwałtownie ślinę,
  • być zaniepokojony.

Czasem odruch wymiotny mylony jest z ulewaniem. Podczas tego drugiego jednak treść zwracana jest łagodniej, bez widocznych objawów, często przypadkowo (np. przy odbijaniu się treści). Sam odruch wymiotny nie jest schorzeniem, tylko objawem, i jako taki powinien być przez nas traktowany.

Co podać psu, gdy wymiotuje?

Najlepiej – nic. Wymiotów nie powinno się hamować samodzielnie, bo są objawem wyrzucania szkodliwych treści z układu pokarmowego. Warto podawać psu wodę, aby się nie odwodnił, ale należy powstrzymać się przed jego karmieniem, dopóki nie poczuje się dobrze. Jeśli jednak wymioty mają zdiagnozowaną przyczynę, na przykład zatrucie pokarmowe, warto wesprzeć psa naturalnymi preparatami. Dobrym wyborem będzie na przykład GastroControl wspierający procesy leczenia. Tworzy warstwę ochraniającą żołądek, nawilża błonę śluzową, redukuje stan zapalny, łagodzi objawy zgagi oraz wspiera przywrócenie prawidłowej pracy układu pokarmowego oraz procesów trawiennych. Preparat ten jest pomocny, kiedy pies zje coś nieświeżego, niewiadomego pochodzenia lub nawet truciznę. Jednak w takim przypadku najpierw należy udać się do weterynarza, który oceni stan zdrowia zwierzęcia i dopiero później da taki preparat pacjentowi do domu.

Kiedy udać się do weterynarza z wymiotami u psa?

Zawsze należy udać się do lekarza, jeśli pies:

  • mógł zjeść coś trującego lub mieć styczność z czymś toksycznym,
  • wymiotuje krwią,
  • prócz wymiotów prezentuje inne objawy, np. jest apatyczny, osłabiony, nie ma apetytu, ma objawy neurologiczne,
  • wymiotuje kilka razy z rzędu lub w ciągu jednego dnia,
  • wymiotuje w stałych sytuacjach lub porach.

Wymioty u psa mogą być zupełnie niegroźne, ale zdarza się, że są objawem poważnych problemów. Nasza czujność może uchronić pupila przed zagrożeniem dla jego zdrowia, a nawet życia.

Czytaj także:


   
 
Tekst przygotowała

Paulina Grzybowska

Zoopsycholożka, wiceprezeska Fundacji Alternatywa dla Zwierząt, instruktorka profilaktyki pogryzień w placówkach edukacyjnych, instruktorka noseworku.
Z zawodu dziennikarka zaangażowana w sprawy zwierząt. Prywatnie opiekunka kilku psów i kotów. Od 18 lat zaangażowana w wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Uwielbia zdobywać nową wiedzę na temat psów i kotów i w tym celu sięga po kursy prowadzone przez ekspertów z całego świata.

Dowiedz się więcej o autorce na profilu LinkedIn

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.