Zatrucia pokarmowe u psa zdarzają się niestety dość często. Sprzyja temu okres wiosenny i letni, kiedy spędzamy z nim dużo czasu na dworze, a na trawnikach pojawiają się resztki jedzenia. Jakie objawy dają zatrucia i jak można sobie z nimi poradzić? Sprawdź!
Objawy zatrucia u psa
Zatrucie u psa może rozwijać się powoli albo od razu przejść w stan ostry. W pierwszym przypadku objawy są niewielkie i mogą nie być aż tak niepokojące. Na tym etapie najczęściej występują:
- brak apetytu,
- niechęć do zabawy,
- apatia.
Do tego dołączają z czasem – zwykle w ciągu kilku godzin – dodatkowe symptomy zatrucia pokarmowego, takie jak:
- wymioty,
- biegunka,
- znaczne osłabienie.
Jeśli pies jest zdrowy, nie cierpi na choroby towarzyszące, a zatrucie nie jest silne, to zwykle objawy ustępują samoistnie po 2-3 dniach. Zazwyczaj przyczyną ich wystąpienia jest fakt, że nasz pupil zjadł coś nieodpowiedniego. Co może wywołać takie symptomy?
Pokarmy niebezpieczne dla psa
Musimy pamiętać, że nasz pies nie powinien jeść ludzkiego jedzenia. Choć być może bardzo lubi parówki czy ser żółty, to jednak nie jest to pożywienie odpowiednie dla niego. U czworonogów o wrażliwym układzie pokarmowym nawet niewielka dawka jedzenia potencjalnie niegroźnego dla psa może spowodować nieprzyjemne objawy, takie jak biegunka czy wymioty. Również rzeczy niejadalne, na przykład leki czy chemia domowa, mogą być przyczynami zatrucia. Z tego powodu musimy trzymać je w bezpiecznym miejscu, do którego pies nie ma dostępu.
Istnieją też pokarmy niebezpieczne dla psa nawet w niewielkiej dawce. Są to:
- kakao gorzkie, a co za tym idzie, również wszystkie wyroby, które je zawierają, m.in. czekolada,
- ksylitol, czyli popularny słodzik,
- winogrona w każdej formie, również rodzynek,
- warzywa cebulowe – szczypiorek, czosnek, cebula,
- pestki owoców, w tym moreli, awokado, wiśni,
- orzechy makadamia.
Co ważne, a często ignorowane przez opiekunów, pies nie powinien jeść też… kociego pokarmu! Karma dla kotów ma inny poziom białek i tłuszczów, a spożycie jej w dużej ilości lub regularne podjadanie mogą wywołać u psa nie tylko objawy ze strony układu pokarmowego, ale również długotrwałe problemy m.in. z wątrobą i nerkami.
Kiedy udać się do weterynarza z zatruciem?
Na początek musimy określić, co jest przyczyną zatrucia. Jeśli podejrzewamy, że pies miał styczność z substancjami toksycznymi, na przykład dużą ilością czekolady, trutką na szczury czy chemią gospodarczą lub pestycydami, wizyta u lekarza weterynarii powinna nastąpić od razu. Te substancje mogą zagrażać życiu psa i tylko szybkie leczenie może uratować naszego pupila. Z tego samego powodu należy odwiedzić gabinet specjalisty, jeśli zatrucie dotknęło szczenię, psa w podeszłym wieku albo takiego, który przewlekle choruje i przyjmuje leki.
Jeśli objawy nie są silne, pies jest młody i zdrowy, a my wiemy, co spowodowało zatrucie (na przykład zjedzenie nieświeżej wędliny), możemy poczekać do 48 godzin z wizytą w gabinecie. Warto jednak być w kontakcie z lekarzem weterynarii – powinniśmy udać się do niego natychmiast, jeśli stan psa nagle się pogorszy. Oto symptomy, które świadczą o takim pogorszeniu:
- bardzo blade albo żółte dziąsła,
- krew w wymiotach albo biegunce,
- kaszel,
- drgawki,
- otępienie,
- ataki agresji,
- ataki padaczki,
- zaburzenia neurologiczne, np. przekręcanie głowy w jedną stronę, trudności w chodzeniu, oczopląs.
Domowe sposoby na zatrucie u psa
Nie ma skutecznego i w pełni domowego sposobu na zatrucie u psa. Jeśli jednak chcesz zabezpieczyć się na taką okoliczność, możesz w gabinecie weterynaryjnym kupić odpowiednie środki, które działają przy lekkich dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Pamiętaj przede wszystkim, że pies przez cały okres zatrucia nie powinien dostawać jedzenia – zwłaszcza jeśli ma biegunkę lub wymiotuje. Niezbędny jest jednak dostęp do świeżej wody.
Jednym z bezpiecznych sposobów na ograniczenie biegunki i usunięcie z psiego organizmu toksyn, które mu szkodzą, jest podawanie węgla aktywnego. Zamiast kupować go w aptece i głowić się nad dawkowaniem oraz formą podania, postaw na preparat dla psów. DiarControl zawiera nie tylko węgiel aktywny, ale również bentonit – obie substancje wiążą toksyny i pomagają zneutralizować je w psim organizmie.
Jeśli z kolei u psa nie pojawiają się biegunka czy wymioty, ale wyraźnie ma on zgagę i niestrawność, dobrym wyborem będzie GastroControl. Jego zadaniem jest łagodzenie podrażnienia błony śluzowej układu pokarmowego, a przez to jej regeneracja i zmniejszanie stanu zapalnego, co łagodzi objawy u psa.
Bez względu na to, czy stan naszego pupila wymaga wizyty u specjalisty, czy poradzimy sobie z poprawą jego zdrowia w domu, musimy pamiętać o zadbaniu o jego powrót do pełnej sprawności. Po wszelkich dolegliwościach żołądkowo-jelitowych wskazana jest terapia probiotykami, prebiotykami i beta-glukanem, na przykład z zastosowaniem preparatu ImmuneControl. Zadaniem tych składników jest właśnie odbudowa flory bakteryjnej i wzmocnienie odporności po przebytym stanie zapalnym.