Apteczka dla psa – co powinna zawierać?
Apteczka dla psa powinna być tak samo ważna, jak ta przygotowana dla człowieka. Dzięki niej możesz udzielić swojemu pupilowi pierwszej pomocy, a to bywa istotne w przypadku, gdy gabinet weterynarza znajduje się w większej odległości. Sprawdź, co warto mieć w psiej apteczce.
Co powinna zawierać apteczka dla psa?
Wszystkie przedmioty, które powinna zawierać psia apteczka, można podzielić na kilka istotnych grup. Oto one:
- środki opatrunkowe,
- narzędzia pomocne przy prostych zabiegach,
- leki i środki lecznicze.
Jakie środki opatrunkowe mieć w psiej apteczce?
Podobnie jak ludzka, również psia apteczka musi zawierać środki opatrunkowe. Są one istotne przy wszelkiego rodzaju zranieniach, od łapy przeciętej na kawałku szkła ukrytym w trawie aż po otartą na kamienistej ścieżce opuszkę. Na naszej apteczkowej liście powinny się znaleźć:
- jałowe gaziki w pojedynczych opakowaniach i różnych rozmiarach,
- plaster samoprzylepny na rolce,
- bandaż kohezyjny, czyli taki, którego nie trzeba wiązać,
- tradycyjny bandaż bawełniany,
- lignina,
- folia termiczna.
Apteczka pierwszej pomocy dla psa a narzędzia
Co kryje się pod tym niezwykle poważnym terminem? Przede wszystkim chodzi o rzeczy, które ułatwią nam wykonanie prostych zabiegów, na przykład usuwanie pasożytów czy zabezpieczanie ran. Z tego powodu apteczka pierwszej pomocy dla psa powinna zawierać:
- kaganiec weterynaryjny na nagłe przypadki, aby uniemożliwić psu pogryzienie nas,
- narzędzie do wyciągania kleszczy – na przykład kleszczołapki,
- dwie strzykawki o różnej pojemności,
- rękawiczki jednorazowe,
- termometr z elastyczną końcówką,
- małe nożyczki.
Apteczka dla psa – jakie leki warto mieć ze sobą?
Leki są zwykle najbardziej skomplikowaną kategorią, jeśli chodzi o apteczkę dla zwierząt. Przede wszystkim zawsze warto mieć pod ręką zapas środków, które pies przyjmuje na co dzień. Dzięki temu nawet jeśli przegapimy w natłoku zadań fakt, że coś się kończy, mamy mały zapas. Prócz tego warto mieć ze sobą:
- sól fizjologiczną w ampułkach – przydaje się do przemywania ran czy zakraplania oczu,
- środek do oczyszczania ran, np. Octenisept,
- maść przeciwbakteryjną,
- maść przeciwalergiczną,
- środek na wzdęcia,
- preparat na biegunkę, na przykład DiarControl oparty na naturalnych składnikach, który wiąże toksyczne związki w układzie pokarmowym psa i je usuwa,
GastroControl pomagający przy zatruciach pokarmowych, - probiotyki – ImmuneControl oraz RecoveryControl – czyli szybkie uzupełnienie węglowodanów, białka , tłuszczy, witamin oraz mikro i makroelementów,
- leki rozkurczowe,
- preparaty przeciwbólowe.
Pamiętaj jednak! Nigdy nie podawaj psu leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii, choćby telefonicznej. Dawkowanie dla psów jest zupełnie inne niż dla ludzi, więc podając zbyt dużą dawkę leku, możesz zwierzakowi zaszkodzić, a zbyt małą – nie pomóc. Zanim podasz lek, którego dotychczas nie zaordynował lekarz, porozmawiaj z nim.
Apteczka dla psa na wakacje – o czym nie zapomnieć?
Czy apteczka dla psa na wakacje powinna różnić się czymś od tej, którą mamy na co dzień? Warto na pewno zastanowić się, czy pies nie potrzebuje wsparcia podczas podróży. Latem do apteczki warto dodać również środek wyciszający, jeśli pies w okresie letnim bardzo boi się burzy. Tutaj dobrze sprawdzają się również suplementy diety.
Dobrze jest mieć też sposób na nagłe zranienia. Powierzchowne rany jesteśmy w stanie oczyścić i odkazić sami. Aby szybciej się goiły i nie dokuczały psu, warto wrzucić do psiej apteczki również środek wspierający regenerację, na przykład NanoseptControl. Będzie on nie tylko przyspieszał gojenie i nawilżał tkankę, ale również ochroni ją przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, które zagrażają psu podczas codziennych spacerów.
Przygotowanie psiej apteczki na wakacje, ale również na co dzień, wymaga przemyślenia, jakie leki przydają się nam w codziennym życiu z psem. Niektóre czworonogi mają skłonność do biegunek, inne często cierpią z powodu otarć opuszek. Apteczkę warto więc dostosować też indywidualnie do potrzeb naszego pupila.
Czytaj także:
Tekst przygotowała
Paulina Grzybowska
Zoopsycholożka, wiceprezeska Fundacji Alternatywa dla Zwierząt, instruktorka profilaktyki pogryzień w placówkach edukacyjnych, instruktorka noseworku.
Z zawodu dziennikarka zaangażowana w sprawy zwierząt. Prywatnie opiekunka kilku psów i kotów. Od 18 lat zaangażowana w wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Uwielbia zdobywać nową wiedzę na temat psów i kotów i w tym celu sięga po kursy prowadzone przez ekspertów z całego świata.
Dowiedz się więcej o autorce na profilu LinkedIn