Ile żyją psy? Długość życia psa – od czego zależy?

Każdy opiekun zastanawia się, ile żyją psy – nie każdy jednak wie, że może mieć na to realny wpływ! Sprawdź, ile lat żyją psy według średniej i co bezpośrednio wpływa na ich długość życia – również Twojego pupila.

Ile żyją psy małe, średnie i duże?

Wielkość psa ma duży wpływ na jego długość życia. Dlaczego? Co do tego specjaliści nie są zgodni. Według jednych badań duże psy mają znacznie bardziej obciążone serce, co sprawia, że ulega ono szybszemu osłabieniu. Inna teoria mówi, że małe rasy są aktywniejsze, co poprawia ogólną kondycję i wydłuża życie. W końcu u psów dużych ras proces starzenia jest znacznie przyspieszony – pierwszą siwiznę widać nawet u psów w wieku 8 lat. U małych ras potrafi pojawiać się dopiero około 12. roku życia.

Wydają się to potwierdzać statystyki wieku. Ile żyje maltańczyk? Średnio około 17 lat. A jak długo żyje labrador? Zwykle krócej – ok. 12 lat. Jeszcze inaczej jest w przypadku psów myśliwskich – długość życia zależy u nich również od ryzyka, czyli udziału w polowaniach, co może znacznie skracać średnią. A ile żyje terier, na przykład jack russell terrier? Te aktywne, niewielkie psy żyją zwykle ok. 14 lat.

Ile żyje kundelek?

Wśród psów nierasowych można wyróżnić hybrydy, kundelki i mieszańce. Hybrydy to zwykle miksy dwóch konkretnych ras, które powstały celowo. Na to, ile żyją psy nierasowe takiego typu, wpływa przede wszystkim to, na podstawie jakich ras powstały. Każda rasa ma bowiem swoją charakterystyczną długość życia.

Inaczej wygląda to w przypadku mieszańców. Ile żyją psy, które są przypadkowymi miksami kilku ras? Tu trudno podać konkretną wartość. Można jedynie sugerować się podobieństwem do znanych ras oraz wielkością. Jednak rzeczywisty wiek, jaki osiągną, poznajemy dopiero z czasem.

A jak długo żyją kundelki? Tutaj również trudno określić to z góry. Poza genami i wielkością ogromne znaczenie ma jakość życia psa i ewentualne, ukryte problemy zdrowotne, o których opiekun jeszcze nie wie.

Długość życia psa – od czego zależy?

Wiesz już, ile średnio żyje pies i co ma wpływ na najdłuższy wiek psa. W przypadku wszystkich psów, ale szczególnie kundelków, na długość życia psa wpływają różne czynniki, takie jak:

  • predyspozycje do chorób,
  • zaniedbanie w okresie szczenięcym,
  • niedożywienie w okresie wzrostu,
  • otyłość na dowolnym etapie życia – potrafi skrócić życie psa nawet o 2-3 lata,
  • sposób żywienia,
  • aktywność fizyczna,
  • realizacja potrzeb behawioralnych,
  • profilaktyka prozdrowotna i regularne badania, które umożliwiają wczesne wykrycie problemów zdrowotnych,
  • regularne zabiegi higieniczne,
  • odpowiedzialna opieka, na przykład niewypuszczanie psa bez nadzoru.

Bardzo ważne jest dbanie o stan psa również przy rutynowych zabiegach czy przy chwilowym pogorszeniu zdrowia. Szczenięta i seniorzy są szczególnie narażeni na awitaminozę, a każde podanie antybiotyków wpływa na gorsze wchłanianie niezbędnych witamin. Preparat MultivitControl w formie pasty w tubostrzykawce to łatwy sposób na uzupełnienie niedoborów i wzmocnienie odporności, co jest szczególnie ważne u zwierząt we wrażliwych okresach ich życia.

Wiedza o tym, ile żyją psy różnych ras – i kundelki – pozwala bardziej docenić czas spędzony z pupilem. Długość życia psa zależy od wielu czynników, na część z nich masz wpływ. Warto o nie zadbać, by jak najdłużej cieszyć się obecnością swojego czworonożnego przyjaciela.

Czytaj także:


 
Tekst przygotowała

Paulina Grzybowska

Zoopsycholożka, wiceprezeska Fundacji Alternatywa dla Zwierząt, instruktorka profilaktyki pogryzień w placówkach edukacyjnych, instruktorka noseworku.
Z zawodu dziennikarka zaangażowana w sprawy zwierząt. Prywatnie opiekunka kilku psów i kotów. Od 18 lat zaangażowana w wolontariat w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Uwielbia zdobywać nową wiedzę na temat psów i kotów i w tym celu sięga po kursy prowadzone przez ekspertów z całego świata.

Dowiedz się więcej o autorce na profilu LinkedIn

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.